Hickok L. Helenos Keler istorija : tikra, įkvepianti istorija. – Vilnius : Alma littera, 2021. – 141 p.
Knyga – tikra istorija apie kurčią ir aklą mergaitę, kuri nepaisydama daugybės kliūčių ir išankstinių nuostatų, sugebėjo tapti reikšminga Jungtinių Amerikos valstijų istorijos figūra.
Helen Keler po ligos tapo akla ir kurčia, būdama vos dviejų metų amžiaus. Jos mokytoja Ana Salivan Meisi išmokę mergaitę bendrauti kitais būdais. Helen Keler – žinoma neįgaliųjų teisių aktyvistė, pirma akloji, baigusi universitetą.
Helen Keler autobiografiją galite klausyti ELVIS puslapyje
Haddon M. Tas keistas nutikimas šuniui naktį. – Vilnius : Sofoklis, 2019. – 254 p.
Britų rašytojo Marko Haddono romanas, išleistas 2003 metais, populiarus tiek paauglių, tiek suaugusiųjų tarpe.
Romano centre – paauglys Kristoferis, turintis Aspergerio sindromą ir nusprendęs tapti detektyvu. Romanas yra žvilgsnis į kitokio žmogaus vidų. Galimybė pajusti ir suprasti, kaip pasaulį suvokia viena iš autizmo formų sergantis Kristoferis, jo mąstyseną, jausmus, kaip jam yra sunku prisitaikyti prie visuomenės.
Keyes D. Gėlės Aldžernonui. – Kaunas : Trigrama, 2009. – 357 p.
„Gėlės Aldžernonui” – labiausiai išpopuliarėjęs JAV rašytojo, diplomuoto psichologo Danielo Kyzo kūrinys. Aldžernonas – vardas peliuko, kuriam buvo atlikta eksperimentinė chirurginė smegenų operacija intelektui padidinti. Vėliau tokia pati operacija buvo padaryta protiškai neįgaliam žmogui Charlie Gordon. Kūrinys pasakojamas pirmuoju asmeniu, kaip Charlie Gordon „progreso ataskaitos“ apie jo gyvenimą ir intelekto pokyčius po chirurginės operacijos.
Steinbeck J. Apie peles ir žmones. – Kaunas : Jotema, 2019. – 127 p.
Pasakojimas apie du bičiulius, krizės metais ieškančius darbo Kalifornijoje. Atsargus bei protingas Džordžas nuolat gelbsti savo jėgos nevaldantį kvailelį Lenį, kuris nuolat į skaudžias situacijas su gyvūnais ir žmonėmis.
Edwards K. Atsiminimų saugotojo dukra. – Vilnius : Alma littera, 2009. – 412 p.
Gydytojas, kuriam gimsta dukra su Dauno sindromu, atiduoda ją į prieglaudą. Knyga parašyta iš trijų perspektyvų – tėvo, globėjos, kuri būdama sesele dalyvavo gimdyme ir dukters.
Ypatingą vietą kūrinyje užima sukrečiantis ir realistiškas Dauno sindromu sergančio žmogaus aprašymas. Fobė sugeba gyventi pilnavertį gyvenimą.
Stuart K. Kaladėlių berniukas. – Kaunas : Jotema, 2016. – 414 p.
Sutuoktinių Alekso ir Džodės šeimą ištinka dramatiška krizė, kurios pagrindinė priežastis ne itin sunkia autizmo forma sergantis jųdviejų sūnus Semas. Tėvas palieka šeimą, ir tik vėliau sugeba rasti kontaktą su vaiku žaidimo pagalba.
Plath S. Stiklo gaubtas. – Vilnius : Tyto alba, 2004. – 249 p.
Talentingos, tačiau užsisklendusios savyje ir neįvertintos merginos gyvenimas bėga tarsi po stiklo gaubtu. Jos motina mano, kad ji yra beprotė, tad susirgusią depresija gydo psichiatrinėje ligoninėje. Romane atsiveria JAV šeštojo dešimtmečio jaunimo pasaulis, ateities viltys, požiūris į psichikos problemų turinčius žmones, jų gydymo metodus.
Bjørneboe J. Jūnas. – Vilnius : Lietuvos rašytojų sąjungos leidykla, 1999. – 365 p.
Knyga, išleista 1955 metais Norvegijoje, išsiskiria aštriu žvilgsniu į tradicinę švietimo sistemą, kuri, pasak autoriaus, naikina bet kokį mokyklos žmogaus unikalumą bei nulemia atskirtį – vaikas, kuris turi nediagnozuotą disleksiją, patiria patyčias tiek iš bendraklasių, tiek iš mokytojo, o siūloma išeitis – specialioji mokykla dar labiau atskiria vaiką nuo vienmečių.
Murail M.-A. Mano brolis Kvailys. – Vilnius : Alma littera, 2014. – 203 p.
Knyga iš serijos „Beveik suaugę“ – apie rimtas problemas su švelniu humoru. Tėvui per sunku rūpintis sūnumi, kuris būdamas 22 metų, elgiasi kaip trejų metų vaikas. Taigi jį globoti imasi septyniolikmetis brolis Kleberas. Nuotaikinga ir graudi knyga, įtaigiai atskleidžianti protiškai atsilikusio vaikino pasaulį.