Grožinė literatūra apie autizmą

Barnett K. Mano mažasis genijus: motinos paskojimas apie nepaprastai gabaus, autistiškų savybių turinčio vaiko ugdymą. – Vilnius: Eugrimas, 2014. – 333 p.

Knyga „Mano mažasis genijus“ – tai autistišką vaiką auginančios mamos pasakojimas apie ilgą, pasiryžimo ir ištvermės reikalaujantį kelią, kurį teko nueiti, kad jos sūnus Džeikas paneigtų liūdnas gydytojų prognozes ir pranoktų didžiausius aplinkinių lūkesčius.


Isaacson R. Žirgų berniukas. – Vilnius: Versus aureus, 2011. – 415 p.

Ruperto ir Kristinos sūnus Rovenas – autistas. Mylintys tėvai – gerai žinomas žurnalistas ir perspektyvi psichologė – pasiruošę nuversti kalnus, kad padėtų sūnui bent kartkartėmis pasijusti paprastu vaiku ir nors trumpam pažaboti siaubingus priepuolius. 


Higashida N. Kodėl taip mėgstu šokinėti: vieno berniuko šauksmas autizmo tyloje. – Kaunas: Kitos knygos, 2015. – 171 p.

Šią knygą parašė autizmą turintis trylikametis Naokis Higashida, išmokęs naudotis priemone, kurią pats vadina abėcėlės lentele. Berniukas paaiškina kartais keistoką savo elgesį, pasakoja, kaip supranta gyvenimą, laiką, grožį, gamtą.


Al Galidi, R. Autistas ir pašto balandis. – Vilnius: Gelmės, 2015. – 142 p.

Romane pasakojama savitai pasaulį reginčio pagrindinio veikėjo – autisto Gerto – gyvenimo istorija. Auginamas vienišos motinos, genijaus talentais ir keistenybėmis išsiskiriantis vaikinas gyvena užsisklendęs savoje fantazijų karalystėje, atšlijęs nuo įprasto mums pasaulio. Kitus jis matuoja savais matais, ir iš to kyla virtinė nesusipratimų – komiškų ir liūdnų, pikantiškų ir neįtikėtinų.


Stuart K. Kaladėlių berniukas. – Kaunas: Jotema, 2016. – 414 p.

Sutuoktinių Alekso ir Džodės šeimą ištinka dramatiška krizė, kurios pagrindinė priežastis ne itin sunkia autizmo forma sergantis jųdviejų sūnus Semas. Tėvas palieka šeimą, ir tik vėliau sugeba rasti kontaktą su vaiku žaidimo pagalba.


Morall C. Kitų kalba. – Vilnius: Gimtasis žodis, 2009. – 382 p.

Pasaulis Džesikai atrodo keistas, kartais net bauginantis. Visada būdavo linkusi likti viena, o ne rinktis kitų žmonių draugiją. Net po dvidešimt penkerių metų, jau išsiskyrusi, Džesika trokšta susikurti savo erdvę. Pagaliau, perkopusi ketvirtą dešimtį, palengva suvokia, kodėl yra kitokia. Supranta, kad taip pat elgiasi ir jos sūnus ir kad tai liga.


Picoult J. Namų taisyklės. – Vilnius: Alma littera, 2011. – 553 p.

Džeikobui diagnozuotas smegenų vystymosi sutrikimas – Aspergerio sindromas. Rašytoja šįkart ieško atsakymų į klausimus, ką reiškia būti kitokiam šiuolaikinėje visuomenėje. Kokias problemas ir dilemas turi spręsti šeima, kurios narys turi Aspergerio sindromą?


McHenry J. Dvasių virtuvė. – Vilnius: mano knyga, 2013. – 319 p.

Netekus tėvų, Aspergerio sindromą turinčios Džinės sielvartą pakeičia netikėtas atradimas – ji gali iškviesti mirusių artimųjų dvasias gamindama pagal jų pačių rašytus receptus.


Gelažiūtė-Petrauskienė E…. o mano brolio vardas – Tomas: [istorija apie autizmą pagal Luką]. – Vilnius: Balto, 2017. – 39 p.

Ši knyga pasieks šeimas ir paskatins pasikalbėti apie autistiško vaiko sesers ar brolio gyvenimą, o pasidalijus asmeniniais išgyvenimais plės supratimo ir pakantumo ribas. 


Kepenienė N. Lietiniai. – Vilnius, 2012.

Ignius gimė šiek tiek kitoks. Jis turi autizmą.

Tai pirmoji knygutė mažiesiems skaitytojams apie vaiką, kuris, galbūt, gyvena tame pačiame daugiabutyje ar gretimoje gatvėje.
Ir kuris yra kitoks.

Knygelę skaitykite čia, o parsisiųsti galite iš čia.


Kliukaitė-Kepenienė N. Maršalitas. – Vilnius: Versus Aureus, 2013. – 221 p.

Knygoje „Maršalitas“ ir kalbama apie tai – apie kasdienius ieškojimus ir gebėjimą gyventi ir sugyventi su kitokiais, kitaip mąstančiais, turinčiais fizinių ar protinių negalių, pasiklydusiais kitose erdvėse, sąvokose.


Haddon M. Tas keistas nutikimas šuniui naktį. – Vilnius: Tyto alba, 2004. – 262 p.

Britų rašytojo Marko Haddono romanas, išleistas 2003 metais, populiarus tiek paauglių, tiek suaugusiųjų tarpe.
Romano centre – paauglys Kristoferis, turintis Aspergerio sindromą ir nusprendęs tapti detektyvu. Romanas yra žvilgsnis į kitokio žmogaus vidų. Galimybė pajusti ir suprasti, kaip pasaulį suvokia viena iš autizmo formų sergantis Kristoferis, jo mąstyseną, jausmus, kaip jam yra sunku prisitaikyti prie visuomenės.


Marcinkevičius M., Sasnauskaitė L. Pelėdžiukas ir sapnų mašina. – Kaunas: Misteris Pinkmanas, 2023. – 40 p.

Vaizdingai papasakotoje istorijoje apie miško gyventojus pagrindinis herojus Pelėdžiukas turi ne vieną autizmo spektro sutrikimui priskiriamą bruožą – akių kontakto vengimą, verbalinės ir socialinės komunikacijos sunkumų.

Ši knyga yra puiki galimybė šeimoje ar ugdymo įstaigoje tiek su vaikais, tiek su suaugusiaisiais pakalbėti ne tik apie autizmo spektro sutrikimą, bet apie visų mūsų skirtumus, sunkumus ir stiprybes.