Laužytojai

DRĄSŪS. NEPALENKIAMI. MAIŠTAUJANTYS.

MŪSŲ GYVENIMŲ ETIUDAI PRIEŠ SOVIETŲ SĄJUNGOS GRIŪTĮ IR PO JOS (1980 –1991)

Kažkada, vos prieš trisdešimt metų, gyvenome kitoje realybėje – už geležinės uždangos. Už sienos, kurią reikėjo sugriauti.

Be abejonių, girdėjote legendinį „Pink Floyd“ albumą The Wall. Jis ir pasufleravo knygos pavadinimą „Laužytojai“. Juk tiesa, kad griauti galima ir nepastebimai, tarsi nekaltai. Kūrėjai, neformalai, savotiški disidentai, tada dvidešimtmečiai–trisdešimtmečiai, nešę žinią apie kūrybos ir vidinę laisvę. Neformalūs vėlyvojo sovietmečio lyderiai – nenuoramos ir neprisitaikėliai. Jie kūrė ir elgėsi kitaip – maištingai, pasikliaudami intuicija, o ne tuomete sovietine ideologija.

Arnoldas Lukošius, Aidas Giniotis, Arūnas Valinskas, Saulius Urbonavičius-Samas, Oskaras Koršunovas, Algis Ramanauskas, Algirdas Kaušpėdas.

Trumputės istorijos-etiudai atskleidžia ne tik tuometį žymių žmonių gyvenimą, iliustruotą iškalbingomis nuotraukomis ir išsamiais istoriko Valdemaro Klumbio komentarais apie to meto realybę, bet ir subkultūras, nerašytas institucijų taisykles bei daugelį sovietų laikais, paskui ir pirmaisiais nepriklausomybės metais įsišaknijusių visuomenės normų.