Geriausia 2024 metų knyga, pagal „The Economist“
KOVOJE UŽ LAISVĘ TURIME SUPRASTI, KAIP IŠKYLA TIRONAI IR KAIP JIE ŽLUNGA.
Saugiai gyvenant mūsų demokratinėse visuomenėse, lengva laisvę laikyti savaime suprantamu dalyku. O nederėtų. Visame pasaulyje autokratai dairosi teritorijų, kurias galėtų užkariauti, ir žmonių, kuriuos galėtų engti. Kad XXI amžiuje įstengtume pasipriešinti tironijai, turime žinoti, kaip šie diktatoriai ir despotai įgyja valdžią ir, svarbiausia, kaip ją praranda.
Knyga „Kaip žlunga tironai“ atsako į šį itin aktualų klausimą. Politologas Marcelis Dirsusas, remdamasis surinkta unikalia medžiaga ir išsamiais tyrimais, analizuoja tironų valdžią ir jai kylančias problemas. Nesvarbu, ar pavojų kelia prieš juos susimokiusi vidinė aplinka ar didėjantis masių nepasitenkinimas – tironai visada turi daugiau priešų nei draugų. Kai tironai žlunga, jie nepasitraukia tyliai – jų laukia tremtis, kalėjimas arba mirtis. Tai, kaip jie žlunga ir kas vyksta po to, gali pakeisti valstybės likimą.
Knygoje „Kaip žlunga tironai“, kurioje gausu istorijų nuo Napoleono laikų Prancūzijos iki Saddamo Husseino Irako, Marcelis Dirsusas pateikia planą, kaip nuversti tironus, ir suteikia vilties šiais autoritarizmo augimo laikais.
Dr. Marcelis Dirsusas yra politologas ir neetatinis Kylio universiteto Saugumo politikos instituto mokslinis bendradarbis. Jo tyrinėjimų sritis – autokratinių ir autoritarinių režimų nestabilumas. Jam ne kartą teko konsultuoti demokratinių valstybių valdžios atstovus, įvairius fondus, tarptautines korporacijas bei organizacijas, tokias kaip NATO ar EBPO. Jo tekstai bei idėjos sulaukė „Financial Times“, „Atlantic“, „Foreign Affairs“, „New York Times“ ir „Washington Post“ dėmesio.
Vertė Andrius Navickas, Dominyka Marija Navickaitė.