Britų istorikas Laurenceʼas Reesas knygoje „Aušvicas“ pateikia penkiolika metų rinktus interviu su Holokaustą išgyvenusiomis įvairių tautybių aukomis ir nusikaltėliais vokiečiais. Pašnekovai atskleidžia, kaip veikė koncentracijos stovyklos, kokie buvo masinių žudynių metodai, kas padėjo išgyventi arba sukurpti sėkmingą pabėgimo planą, užsimenama net apie viešnamį, kuriame riba tarp kalinių ir prižiūrėtojų tapdavo ypač menka. Ištyręs dar ir daugybę dokumentų archyvuose, autorius svarsto, kodėl kai kurie žmonės žydų genocidą vertina kaip teigiamą ar net sveikintiną įvykį. Jis klausia, kaip nutiko, kad XX amžiaus Vokietijos – kultūringos tautos Europos širdyje – piliečiai apskritai vykdė tokius nusikaltimus? Kodėl Baltijos šalyse, taip pat Lietuvoje, įsišaknijo antisemitinės pažiūros? Sykiu L. Reeso žvilgsnis platus – nepamirštama, kad stovykloje žuvo ar nukentėjo ir daugybė kitų tautų atstovų, netradicinės seksualinės orientacijos ir įvairias religijas išpažįstančių žmonių.
„Aušvicas“ – tai išsami studija ir unikalus liudijimas, kaip susiklosčius ekstremalioms aplinkybėms pasaulio istorijoje gali būti paprasta nužmogėti.
Laurence Rees (gim. 1957) – britų istorikas, dokumentinių filmų ir laidų kūrėjas, buvęs BBC istorinės programos vadovas. Jo laidos ir knygos naudojamos kaip mokomoji medžiaga Didžiosios Britanijos mokyklose. Jau daugiau kaip 20 metų autoriaus specializacija – Antrojo pasaulinio karo istorija, daugiausia jis tyrinėja nacistinės Vokietijos vykdytą politiką ir nusikaltimus, yra gavęs BAFTA, Tarptautinės dokumentikos, „Emmy“ ir kitų apdovanojimų. Vos pasirodęs „Aušvicas“ buvo išrinktas geriausia istorine metų knyga Didžiojoje Britanijoje.
Vertė Matas Geležauskas.