Jauki, raštuota ir šilta pirštinių paroda

2019 02 08

Šiaurinėje bibliotekoje atidaryta Pasvalio krašto pirštinių paroda. Parodos sudarytoja ir autorė Lina Bartašienė - sertifikuota tautinio paveldo produktų tradicinė amatininkė, senojo mezgimo amato puoselėtoja.

Pati Lina megzti išmoko 12 metų, pamokyta pradinių klasių mokytojo, o pirštines ir kojines pradėjo megzti paauglystėje. Tradicinėmis Pasvalio krašto pirštinėmis pradėjo domėtis nuo 2005 metų. Dėmesį patraukė ne tik turguje močiučių pardavinėjamos, bet ir pasvaliečių kasdien dėvimos labai gražios megztos pirštinės. „Ir šiandien galima nusipirkti iš Pasvalio babyčių už 3-4 Eur tradiciniais raštais megztų pirštinių“, - džiaugėsi Lina ir kvietė atvykti į Pasvalį.

Parodos autorė yra užfiksavusi apie 400 pirštinių pavyzdžių ir iššifravusi raštų schemas. Beveik per 15 metų surinkta daug vertingos ir įdomios medžiagos: užpildytos anketos, padaryti garso įrašai, kuriuose gausu etnografinės medžiagos apie verpalus, verpimą, siūlų dažymą, audimą, žlugtą, raštus, pavadinimus, sąsają su Latvija, taip pat vertingi pasakojimai apie pokario gyvenimo sąlygas, pastangas išsaugoti tradicinę krašto kultūrą sovietinės okupacijos metais.

Šiaurinėje bibliotekoje eksponuojama tik dalis surinktos kolekcijos, ją sudaro autentiškos pirštinės. Seniausioms - daugiau kaip 60 metų, pastarosios numegztos iš labai plonų vilnonių siūlų. „Kuo smulkesni mezgimo siūlai, tuo senesnės pirštinės. Tokiais plonais siūlais dabar beveik niekas nebemezga. Siūlus suverpdavo ypatingai plonai. Kuo plonesni siūlai, tuo tankiau jie sumezgami, o pirštinės ilgiau tarnaudavo. Anksčiau daug megzdavo vyrai, tik apie tai mažai kalbama. Vieni tai darydavo paslapčia, o pas kitus ir kaimynės ateidavo raštų pasimokyti“, – pristatydama parodą pasakojo Lina.

Atliktas nepaprastai didelis ir vertingas darbas vertas knygos. Beje, knygos juodraštinis variantas jau yra, lieka laukti L. Bartašienės svajonės išsipildymo – leidinio, kuriame būtų ne tik surinkti unikalūs pirštinių pavyzdžiai, bet ir jų schemos. Kaip pati autorė sako, kad kiekviena mezgėja galėtų imti ir megzti, taip populiarindama ir neleisdama nueiti užmarštin seniesiems raštams. Pavydu žiūrint į kaimynus latvius, kaip jie moka puoselėti ir saugoti promočiučių naudotus raštus ir subtiliai bei skoningai pritaiko šiuolaikiniam rūbui.

Raštuotas pirštines galima skaityti tarsi knygas - dominuojantys spalvų deriniai, forma ir raštai  atspindi ne tik kuriam kraštui priklauso mezginys, bet ir pirštinių paskirtį. Kadaise pirštinės buvusios neatsiejama vestuvių, krikštynų ar laidotuvių apeigų dalis.

Lina Bartašienė mezga pirštines laikydamasi senųjų tradicijų, subtiliai derindama spalvas. Į renginį susirinkusioms viešnioms Lina demonstravo savo mezgamas pirštines, dalinosi pirštinių mezgimo patirtimi ir paslaptimis, žinomomis tik patyrusioms mezgėjoms. Nepaprastai šiltas ir jaukus vakaras prabėgo tarsi akimirka, nuoširdus ačiū parodos sudarytojai Linai.

Pasvalio krašto pirštinių paroda Šiaurinėje bibliotekoje veiks iki vasario mėn. pabaigos, nepraleiskite puikios progos apsilankyti!

Lina Dubauskienė,
Šiaurinės bibliotekos vedėja