Pradžia

Protmūšiai, skirti Lietuvos valstybės atkūrimo šimtmečiui

2018 02 01

Panevėžio miesto savivaldybės viešoji biblioteka, prisidėdama prie Valstybės atkūrimo šimtmečio paminėjimo, organizuoja protmūšių ciklą „100 nepriklausomybės žingsnių“.

Pirmieji du šio ciklo renginiai kartu su panevėžiečiu istoriku, pedagogu, mokomųjų leidinių ir vadovėlių autoriumi Juozu Brazausku, sausio pabaigoje jau įvyko Parko ir Viešojoje bibliotekose.

Parko bibliotekoje senjorų klubo nariai, neabejingi tautos istorijai, rinkosi linksmai pasivaržyti ir patikrinti savo žinias apie Lietuvą. J. Brazauskas džiaugėsi gausiai susirinkusiais renginio dalyviais ir proga „skleisti istorinę atmintį, parodyti istoriją populiariai. Nes juk istoriją reikia ne tik žinoti, bet ir suprasti, pergyventi savo širdimi“.

Kaip parodė du klausimų turai, susiję su Lietuva ir lietuviais, senjorai turi nemenką žinių bagažą, puikiai išmano istorinio, politinio, kultūrinio šalies gyvenimo aktualijas. Keturi aktyviausi renginio dalyviai – Jonas Grucė, Stasė Striškaitė, Elvyra Balsienė, Antanas Šimėnas – buvo apdovanoti specialiais prizais.

Džiugino, jog Viešojoje bibliotekoje panevėžiečiai komandomis („Žemynos“, „Šaltinio“, progimnazijų, „Minties“ gimnazijos, Pušaloto mikrorajono bendruomenės, skaitytojos Gražinos Navikienės bei komanda „Verpeta“) ir po vieną, taip pat nepraleido progos pasitikrinti savo žinias ir daugiau sužinoti apie Lietuvą intelektualioje protų kovoje.

Istorikas J. Brazauskas susirinkusiems pateikė šūsnį įvairių klausimų, reikalaujančių įvardyti datą, vietovardį ar asmenybę. Kada atkurta Lietuvos prezidento institucija, kuriais metais mirė tautos dainius Maironis, kuriame mieste veikė Mažasis Lietuvos universitetas, kas sukūrė Lietuvos monetoms Vyčio atvaizdą, koks žymus poetas vadintas tautos sąžine? – šie ir daugiau klausimų nuskambėjo renginio metu.

Jeigu pirmame ture J. Brazauskas pateikė gana lengvus klausimus, tai antrojo turo klausimai buvo ganėtinai sunkūs ir įveikiami ne visiems. Protmūšio vedėjui teko ir šiek tiek pasufleruoti, o kai kur ir pasakyti teisingą atsakymą.

Nepaisant skirtingo dalyvių amžiaus, kova vyko taškas į tašką, ir rezultatus buvo nelengva suskaičiuoti. Visgi, pergalę išplėšė „Žemynos“ progimnazijos komanda. Nedaug atsiliko ir jauniausi protmūšio dalyviai – „Šaltinio“ progimnazijos šeštokai. Puikiai pasirodė patyręs protmūšių entuziastas, bibliotekos skaitytojas Robertas bei „Verpetos“ komanda.

Visiems protmūšio dalyviams buvo įteikti „Magilės“ leidyklos (vadovė R. Magilienė) leidiniai bei USB atmintinės nuo bibliotekos laimėtojams.

Abiejų renginių metu susirinkusieji galėjo įsigyti J. Brazausko kišeninį leidinį „100 klausimų ir atsakymų apie Lietuvos šimtmetį“, kuriame informacija apie Lietuvos istoriją pateikta populiaria klausimų ir pasirenkamų atsakymų forma.

J. Brazauskas padovanojo bibliotekoms savo knygas „Išlieka, tai, kad užrašyta“, „Vietoj palikimo“, „Trumpas žydėjimas“, „Meno kuopai atminti“, palinkėdamas „puoselėti tautos istoriją ir kultūrą, juk svarbiausia įrašyti į žmogaus atmintį tautos istorijos atmintį“.


Indrė Rapkevičienė,
vyresn. metodininkė komunikacijai ir projektų valdymui